jan.smid@rozhlas.cz
Oblben msta Pare
Place de la Contrescarpe - v zimě

Takhle to tady asi bude brzy vypadat. Place de la Contrescarpe,  kde jsem měl v kavárně stejného názvu dlouhá léta svůj "alternativní" úřad. Kousek odsud bydlel Hemingway a jeho duch tu přetrval,  když jsem se v kavárně rozhlédl kolem, tak každý na svém počítači něco tvořil.  A nebo možná jen posílal fotky kamarádům na facebook

více z Coups de coeur
Chez l´Ami Louis

Neuvěřitelné bistro,  fotky původního majitele, které najdete na zdi, dělal Miloš Forman. Velkolepý zážitek. Bohužel, i pro vaši peněženku

více z Kde se najíst
Hotel Le Pavillon

Zajímavý hotýlek v sedmém pařížském obvodu, který je trochu "buržoa",  najdete tu hezké restaurace,  kavárny,  bydlel tady Philipe Noiret,  kousek od hotelu večeřel Barack Obama,  místo je vyjímečné v tom, že okna nesměřují rovnou na ulici, takže je tam méně hluku.  V červenci a srpnu stojí pokoj 95 eur,  pro dva pak 115 eur, v dalších měsících je to přibližně o dvacet eur dražší:  Adresa: 54, rue Sainte-Dominique, tel. 0033145514287 

více z Kde složit hlavu


Jan Šmíd – Z PAŘÍŽE…

Z PařížeAsi je to trochu jiná Paříž, než jakou znáte. Na Eiffelovku jsem se za čtyři roky svého zpravodajského působení ve francouzské metropoli dostal jen jednou – a to ještě náhodou, na Montmartru jsem byl stejně často a v Sacré Coeur jsem se ani nezastavil. A kdybych občas nechodil do televizního studia, které se nachází kousek za Vítězným obloukem, abych odtud dělal živé vstupy pro Českou televizi, téměř bych zapomněl, že Paříž má Champs Elysées – údajně nejkrásnější ulici světa.

Jan Šmíd – OBRÁZKY Z PROVENCE PODRUHÉ

OBRÁZKY Z PROVENCE PODRUHÉ

Nové příběhy z kraje levandule

Pokračování úspěšných postřehů z půvabného regionu na jihu Francie zavede čtenáře do míst, kde se natáčel film Dobrý ročník, dozvíme se, kde v Provenci bydlí slavní lidé, nahlédneme do zákulisí filmového festivalu v Cannes, poznáme opravdové Saint-Tropez či ochutnáme Chateauneuf-du-Pape, vyhlášené nejlepším vínem světa za uplynulý rok. Všichni milovníci Provence se také mohou těšit na setkání se spisovatelem Peterem Maylem, který tento region tak proslavil.

Jan Šmíd - OBRÁZKY Z PAŘÍŽE

Jan Šmíd – OBRÁZKY Z PAŘÍŽE

Obrázky z Paříže jsou literárně-cestopisným pohledem na francouzskou metropoli. Kniha nemá charakter turistického průvodce, ostatně autor připouští, že během celého roku, kdy v Paříži pobýval, nebyl ani jednou na Eiffelovce a úspěšně ignoroval i další slavné pamětihodnosti. Zavede nás však na místa, která on považuje za půvabná a mnohé z nich pro čtenáře objeví. Poznáte, že Paříž je městem malebných zákoutí, fascinujících detailů, luxusních bulvárů i úzkých středověkých uliček. Dočtete se o slavných postavách města, ale i o obyčejných lidech. Jan Šmíd parafrázuje větu E. Hemingwaye, který dal městu hold svou krásnou knihou Pohyblivý svátek a tvrdí, že kdo jednou mohl alespoň chvíli žít v Paříži, tak ho to poznamená na celý život.

OBRÁZKY Z PAŘÍŽE - (ukázka z knihy)

Jan Šmíd – OBRÁZKY Z PAŘÍŽE

Úvod
Už se pomalu stmívalo, lidi spěchali domů z práce a na bulváru St. Germain předjížděli cyklisté, jedoucí ve svém jízdním pruhu, stojící automobily. V tuhle dobu je bulvár ucpaný zcela běžně. V cukrárně na rohu rue de Biévre se prodavačky na zákazníky usmívaly: „Takže jenom tenhle Mousse au chocolat?" zeptala se dívka staršího muže, vzala malou krabičku a zákusek do ní vložila.

OBRÁZKY Z KORSIKY - (ukázka z knihy)

Obrázky z Korsiky

Úvod

Velký korsický hrdina Sampiero Corso se narodil v osadě Bastelici v nádherných korsických horách. Už v mládí odešel na kontinent, kde ukázal statečnost a mimořádný vojenský talent – vlastnosti, které jsou pro Korsičana typické. Jeho hvězda stoupala a zakrátko stanul v čele velkého šiku v boji francouzského krále proti Španělům. Přestože v té době neúnavně orodoval u Jindřicha II., aby pomohl Korsičanům v boji proti Janovanům, uspěl pouze částečně. Vrátil se na rodný ostrov a s francouzskými jednotkami se mu podařilo Janovany na chvíli zatlačit. Součástí míru se Španělskem ale byl i závazek Francie, že Korsika připadne Janovu, s čímž se Corso někdy nesmířil. Jeho půvabná žena Vannina, která mu byla vším, se snažila pomoci a přemluvena přáteli se vydává do Janova, aby jménem svého muže (aniž o tom ovšem Corso věděl) s Janovany vyjednávala.

Knihy Jana Šmída

Přehled všech mých knih včetně fotek obálek....

 
Postřehy odjinud - západ Francie

 Od července 2015 vysílá ČT nové Postřehy odjinud - Bordeaux a západ Francie!

28/11/2014
Ochutnejte Paříž!

Ochutnejte v létě některou z tradičních pařížských restaurací!

18/11/2013více aktualitNovinky

Aktuální titul

Kniha Obrazky z Bretaně podruhé

Obrázky z Bretaně podruhé

 

adresy míst o kterých se v knize píše

celý článek
Obrázky z Champagne

Obrázky z Champagne


adresy míst o kterých se v knize píše 

celý článek
Paříž - 100xNEJ (Reflex)

Mapka PAříže

Jeden z nejčastějších dotazů, které dostávám je na průvodce Paříží, který vyšel v tištěném Reflexu. Rozhodl jsem se jej pro Vás zpracovat a vložit na web. Průvodce si můžete stáhnout i jako PDF a jako bonus přikládám zajímavou mapku Paříže.

 

Průvodce ke stažení zde ve formátu PDF

Mapku ve vysokém rozlišení ve formátu PDF si můžete stáhnou zde.

celý článek
více z Průvodci